Historie čaje

Pokud jde o historii samotného pití čaje, je velice dlouhá. Narozdíl od kávy, u které jsou její "prvopočátky" zcela jasně zdokumentované, je několik legend o tom, jak byl objeven čaj. Nejvíce známou legendou je legenda o činském císaři v období 2700-2800 let před naším letopočtem. Tato pověst říká, že daný císař velice rád meditoval a rozjímal v přírodě. Při meditacích si také rád vařil nápoje z různých bylin, které byly v lesích dostupné. Jednou, při vaření vody, mu spadly zcela náhodně do kotlíku s vodou právě listy čajovníku. Jako správný experimentátor neodolal a daný nápoj ochutnal. Nejen, že tento nápoj skvěle chutnal, ale také byl velice osvěžující. Samozřejmě, legend o objevu čajovníku mnohem víc, ale tato je nejznámnější. Dle dalších legend se stáří o objevu čajovníku odhaduje na 10 000 let, ale toto jsou spíše domněnky, které zatím nejsou (a zřejmě asi nebudou) vědecky podloženy. Mnoho historiků pokládá za věrohodný objev písemnou zmínku okolo roku 350. Tato zmínka byla napsána čínským učencem a básníkem Kuo-Po v čínském slovníku, ve kterém pojednává o nápoji připravovaného z listů čajovníku vařením ve vodě. Ať tak či onak, na čem se historikové shodují je to, že zemí objevení čajovníku je Čína.

TeaPomalu se přesuneme do Evropy. Nejstarší písemnou zmínkou o čajovníku je kniha s názvem "Cesty a putování" (Giovanni Battista Ramusio) z roku 1559. V této knize jsou zejména zdůrazněny léčivé účinky čaje. Po této knize začínají o čaji psát další cestovatelé či spisovatelé. Fyzicky se čajovník dovezl do Evropy okolo roku 1610 a ke konci 17. století se jednalo o zcela běžný nápoj mezi aristokracií. U nás byl čajovník poprvé popsán až v roce 1864 botanikem a biologem Svatoplukem Preslem v knize "Všeobecný rostlinopis čili popsání rostlin ve všelikém ohledu i škodlivých".

Tato komodita se také nesmazatelně zapsala do dějin v roce 1773 při tzv. "Boston Tea Party". Při této události bylo několik stovek beden s čajem vhozeno místními do moře jako odpor vůči britským zákonům (dnešní území Spojených států amerických bylo v té době pouze britskou koloniií). Tato událost byla jedna z důležitých událostí, které nakonec vedly k boji za nezávislost a nakonec k vyhlášení samostatných Spojených států amerických.

K masovému rozšíření začalo docházet v 19. století, zejména zásluhou Angličanů. Ti zakládali první čajové plantáže v Indii (1839-1850). Poté se přesunuli na Ceylon, kde byl od roku 1867 sázen čajovník. Dřívě byl Cejlon osázen zejména kávovníky, ale ty byly téměř kompletně zničeny parazitickou houbou. Dále byly čajové plantáže zakládány v Malajsii, Africe, Rusku či v dalších zemích. Po tomto masovém zakládání plantáží se čaj stal 2. nejrozšířenějším nápojem na světě, ihned po vodě.










Doprava zdarma
Bezopečná platba online
Výhradnídovozce
Kvalitní produkty
Široký sortiment
Nabídka zboží

Váš nákup

Váš košík je prázdný